Recesja a obawy marketerów

Badanie Chartered Institute of Marketing Officers wykazało, że pracownicy polskiego sektora marketingowego są pełni obaw. Rosnące koszty reklamy i zapaść gospodarcza to nie najlepsze symptomy dla nadchodzącego w grudniu okresu wzmożonych zakupów. Najgorętszy czas przed świętami może przypaść na moment zapaści i być dla przedsiębiorców bardzo trudny. Z pewnością przełoży się to na spadek popytu i dochodów branży reklamowej.

Raport „Strategiczna przezorność w trudnych czasach” 

Badanie o takim tytule przeprowadził wspomniany na wstępie Chartered Institute of Marketing Officers. Analiza ta ma na celu pokazać kondycję polskiej branży reklamowej i jest oparta o autorski Wskaźnik Optymizmu Rynkowego CIMO (Chartered Institute of Marketing Officers). Według najnowszych danych odnotowano niewielki wzrost tej wartości. Stan na czerwiec 2022 to 47,59, a obecnie 48,41 na 100 punktów. Ten niewielki wzrost cieszy, bo pokazuje, że mimo kryzysu firmy nie decydują się na maksymalne cięcia budżetów na reklamę. Doświadczenie uczy, że tego typu oszczędności mogą przynieść marce długofalowe szkody.  

Rynki reklamy rosną szczególnie w sieci. Mimo to w okresie od czerwca do listopada liczba firm deklarujących rozwój marketingu sieciowego znacznie spadła. Spadek aktywności marketerzy zauważają we wszystkich ważniejszych kanałach. Popyt na reklamę content marketingową i SEO spadł z 50 proc. do 40,4 proc. Wzrosty notują tylko social media i influencer marketing. Dane te jasno pokazują, że obecna sytuacja gospodarcza wymaga od biznesmenów elastyczności i szukania klientów nieoczywistymi ścieżkami, tam, gdzie reklama schodzi na dalszy plan i jest obecna jakby przy okazji. 

Analitycy przewidują, że firmy w najbliższym czasie mogą liczyć na zysk wchodząc na nowe rynki i wykorzystując siłę swojej marki w relacjach z klientami. Według autorów raportu tylko w ten sposób można walczyć z głównymi barierami dla rozwoju marketingu, czyli recesją oraz rosnącymi kosztami działań reklamowych, przy spadku dochodów klientów. Zjawiska, które w mniejszym stopniu mogą działać na spadek efektywności reklamy, to nieetyczne zachowania reklamodawców oraz niespójne kampanie reklamowe. Z badania jasno wynika, że duże marki nie uzależniają się od jednego dostawcy reklam. W ten sposób wciąż dbają o ich jakość. 

W co według raportu inwestują dziś firmy najczęściej? Obszarem największej aktywności są działania digital marketingowe. Przedsiębiorcy nie bali się też wydatków na wsparcie sprzedaży czy komunikację marketingową. Zauważalnie większą popularnością cieszą się długoterminowe kampanie reklamowe budujące świadomość marki. Z punktu widzenia specjalistów jest to pozytywny trend wzmacniający pozycję polskiego biznesu i siatkę powiązań między firmami. Reklama oparta na relacji okazuje się dziś dużo skuteczniejsza niż wysokobudżetowe kampanie, którym brakuje elastyczności i indywidualnego podejścia do klienta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *