Zmiany dotyczące reklamy specjalistycznych wyrobów medycznych

Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące reklamy wyrobów i usług medycznych.  Z reklam znikną wizerunki lekarzy i pielęgniarek, a reklama specjalistycznych wyrobów nie będzie mogła być kierowana do pacjentów. Za złamanie nowych przepisów grozi kara w wysokości nawet 2 mln złotych.

Nowelizacja ustawy o wyrobach medycznych z kwietnia 2022 roku dostosowuje polskie przepisy do regulacji unijnych. Od 1 stycznia bieżącego roku zakazana jest między innymi reklama sprzętów specjalistycznych, kierowana do publicznej wiadomości. Oznacza to, że sprzęt i wyroby medyczne, które mogą być używane wyłącznie przez lekarzy, nie mogą być reklamowane w sposób skierowany do pacjentów. Dotyczy to między innymi implantów, zabiegów laserowych oraz z wykorzystaniem botoksu lub kwasu hialuronowego.

Z reklam wyrobów medycznych znikną lekarze

Ustawa o wyrobach medycznych w zakresie reklamy dotyczy nie tylko sprzętu specjalistycznego. Zgodnie z nią reklama wyrobów medycznych kierowana do publicznej wiadomości nie może:

  • wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne (np. lekarzy, farmaceutów pielęgniarek, ratowników medycznych), a nawet aktorów wcielających się w ich rolę,
  • nie może być skierowana bezpośrednio do dzieci i zachęcać ich zakupu lub nakłaniania rodziców i innych osób dorosłych do kupienia reklamowanych wyrobów medycznych,
  • dotyczyć wyrobów, które mogą być używane tylko przez specjalistów.

Warto pamiętać, że pod pojęciem wyroby medyczne kryje się bardzo szeroka kategoria produktów. Zaliczamy do niej zarówno tabletki na ból gardła, ogólnodostępne leki przeciwbólowe, jak i wózki inwalidzkie, czy okulary korekcyjne, a także specjalistyczne urządzenia laserowe.

Ustawa daje reklamodawcom okres na dostosowanie się do nowych przepisów. Jeśli rozpowszechnianie zakazanych obecnie reklam rozpoczęło się przed nowym rokiem, reklamodawca ma czas do końca czerwca bieżącego roku na zmianę przekazu, by był zgodny z aktualnymi regulacjami.

Ustawa określa też, że reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości musi być sformułowana w sposób zrozumiały dla laika. Wymóg ten dotyczy również stosowanych w komunikacji reklamowej sformułowań medycznych i naukowych oraz przywoływania w treści reklamy badań naukowych, opinii, literatury lub opracowań naukowych.

Zmiany w reklamach gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej

Obecne regulacje objęły również gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej, które do tej pory nie były objęte ograniczeniami dotyczącymi reklamy oferowanych usług. Nowe przepisy dotyczą wszelkich rodzajów reklamy. Odnoszą się do mediów tradycyjnych, ale także internetu, mediów społecznościowych i obejmują również działalność influencerów.

Często stosowaną do tej pory praktyką było wsparcie gabinetów ze strony influencerek, które w zamian za darmowy zabieg publikowały w swoich mediach społecznościowych relację z jego realizacji i pokazywały efekty zastosowanych wyrobów. W zamian za aktywność followersów pod wpisem oferowały również kupony zniżkowe na dany produkt lub usługę.

Obecnie działania takie będą mogły być dalej prowadzone, ale bez podawania szczegółów dotyczących zastosowanej technologii lub nazwy użytego wyrobu medycznego. Influencerka będzie mogła przedstawić osiągnięty efekt, ale bez podawania nazwy produktu, który został zastosowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *