Reklama w katalogach firm

Business woman using a tablet computer

W sieci dostępnych jest tysiące katalogów firm, które zawierają mniej lub bardziej rzetelne informacje na temat istniejących na rynku działalności gospodarczych. Warto się zatem zastanowić, czy dodanie swojej wizytówki do danego katalogu może przynieść firmie dodatkowe korzyści marketingowe, czy wręcz odwrotnie, negatywnie wpłynąć na jej markę i wizerunek. Kwestią zasadniczą jest wybór odpowiednich katalogów firm, w których można się reklamować.

1. Katalogi branżowe skupiające firmy działające w określonej branży gospodarczej

Reklamowanie się w takich katalogach ma zasadnicze atuty. Wpis firmy promowany jest w ściśle określonym zakresie związanym z charakterem prowadzonych przez nią działań. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że na taki rodzaju katalogu trafią potencjalni klienci, szukający określonego już produktu bądź usługi. Katalogi takie pozycjonowane są pod ściśle określone słowa kluczowe, co z reguły zapewnia wysokie pozycjonowanie ich w wyszukiwarce Google. Daje to pewność, że użytkownik przeszukujący zasoby internetu, po wpisaniu określonych wyrażeń, trafi właśnie na taki spis firm.

2. Ogólne katalogi z wyraźnym podziałem na branże oraz obszar działalności firmy

W tym przypadku sprawa wygląda podobnie, jak w katalogach branżowych, pod warunkiem, że dane branże są odpowiednio pozycjonowane w ogólnych wyszukiwarkach. Dodając wpis na takiej witrynie istotnym jest wyraźne określenie branży, w obrębie której faktycznie firma funkcjonuje. Przypisanie się do niewłaściwej kategorii będzie skutkowało błędnymi wynikami wyszukiwań dla użytkownika, a co za tym idzie profil firmy nie będzie wyświetlany odpowiedniemu odbiorcy.

Przed dodaniem informacji na temat prowadzonej przez siebie działalności do danego serwisu promującego firmy, należy sprawdzić jego wiarygodność oraz pozycję w wyszukiwarce. Najlepiej samemu wpisać słowa kluczowe, po których chcemy, aby firma była wyszukiwana, i tym samym sprawdzić, jakie wyniki otrzymamy i które katalogi wyświetlane są na pierwszych pozycjach. Będzie to oznaczało, że dana branża i lokalizacja w danym spisie jest wysoko wypozycjonowana w ogólnych wynikach wyszukiwań. Założenie wizytówki jest również znakomitą alternatywą do promowania własnej firmy szczególnie, gdy nie posiada ona własnej strony internetowej. Część serwisów umożliwia założenie płatnego wpisu, w ramach którego firma otrzymuje swój adres www jako subdomenę danego katalogu. Za określoną w regulaminie i umowie opłatą, można mieć własny adres w sieci bez konieczności ponoszenia wydatków związanych ze stworzeniem strony firmowej i jej administracją i kosztami hostingu.

Aby czerpać jak najwięcej korzyści z faktu posiadania wizytówek w bazach firm, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Wybierać duże i sprawdzone katalogi, o ugruntowanej pozycji i marce na rynku, które mają jasno określone zasady funkcjonowania

Dzięki temu mamy pewność, że dane firmy nie zostaną odsprzedane innym podmiotom gospodarczym, a za określoną cenę firma otrzyma gwarantowane możliwości promocji. Dodatkowe takie katalogi są z reguły lepiej wypozycjonowane względem mniej popularnych baz danych, co zapewnia znacznie szersze dotarcie z informacją do grona odbiorców.

  • Zakładane profile firmowe czy wizytówki powinny zawierać pełną, rzetelną i aktualną informację o firmie

Często w wersjach bezpłatnych możliwe jest jedynie dodanie nazwy i adresu siedziby firmy. Czasami również krótkie określenie profilu prowadzonej działalności. Dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem usług dodatkowych, zwykle oferowanych w postaci płatnych pakietów. Dzięki temu, w zależności od katalogu, będzie możliwość dodatkowego promowania swojej strony internetowej wraz z aktywnym linkiem przekierowującym użytkownika bezpośrednio do niej. Korzystną opcją jest możliwość dodania do takiego profilu katalogu produktów i usług. Oczywiście nie zawsze jest taka możliwość, szczególnie gdy firma dodająca wpis prowadzi chociażby sklep internetowy oferując kilkaset i więcej produktów jednocześnie. Jednak wpisanie kilku przykładowych bądź sztandarowych ofert swojej firmy dodatkowo zachęci użytkownika do odwiedzenia firmowego serwisu. Poza tym da mu to lepszy obraz prowadzonych przez daną firmę działań na rynku.

  • Aktualizacja danych

Bardzo często zdarza się, że raz wpisane dane firmy do bazy firm, pozostają tam bez aktualizacji nawet kilka lat. Następstwem tego jest uzyskanie błędnych informacji o adresie czy kontakcie do firmy, jeżeli dane te uległy zmianie. Idąc tym tropem, jest to prosty sposób na pozbycie się potencjalnego klienta. Warto zatem pamiętać o wszystkich założonych profilach na katalogach firmowych i na bieżąco je weryfikować. Dzięki temu otrzymamy duże prawdopodobieństwo zwiększenia napływu klientów do firmy, jak również w przypadku dodania firmowego adresu www zwiększamy odwiedzalność strony w postaci bezpośrednich do niej przeklików.

  • Dodatkowe możliwości promocyjne oferowane przez katalogi firm

Zakładając wpis warto również zwrócić uwagę, czy poza dostępnymi opcjami promocyjnymi w postaci pakietów, dana firma umożliwia inne dodatkowe rodzaje promocji. Można spotkać katalogi, które w dodatkowy sposób weryfikują rzetelność firm prowadzących swoją działalność i na podstawie określonych kryteriów przyznają im nagrody i wyróżnienia. Taka promocja firmy, poprzez polecenie jej przez wiarygodny katalog firm, może stanowić dodatkowe źródło reklamy dla danego przedsiębiorstwa. Jest również pewnym potwierdzeniem, że oferowane przez nią produkty i usługi są na odpowiednim poziomie jakości, a klient jest zawsze stawiany na pierwszym miejscu.

  • Katalog jako źródło opinii na temat firmy

Część spośród katalogów umożliwia wystawianie opinii pod wizytówką danej firmy. Ma to rzecz jasna swoje plusy i minusy, bo można otrzymać zarówno pozytywną, jak i negatywną opinię na temat swojej działalności. Jeżeli jednak firma działa uczciwie i profesjonalnie wywiązuje się z umów z klientami, to możliwość wystawienia przez klienta na jej profilu pozytywnej opinii czy referencji jest dla niej z korzyścią. Większość użytkowników przed zakupem produktu, czy skorzystaniem z danej usługi, szuka informacji na jej temat w sieci. Duża ilość pozytywnych komentarzy zebrana na firmowym profilu w katalogu firm dodatkowo buduje jej pozytywny wizerunek.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzi dana firma, zawsze warto szukać dobrych kanałów reklamowych, aby zwiększyć rozpoznawalność marki. Wybór dobrego katalogu firm umożliwi dotarcie do szerszego grona użytkowników w sieci, umożliwi promowanie swojej strony internetowej oraz oferowanych produktów i usług. Udział w programach lojalnościowych, konkursach i poddanie się sprawdzeniu przez właściciela katalogu rzetelności prowadzonych przez firmę działań, dodatkowo wzmocni i uwiarygodni jej wizerunek na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.