Reklama natywna

Web design concept:  Search with optical glass on digital backgr

Duże nasycenie reklam w sieci sprawiło, że użytkownicy internetu zaczęli korzystać z rozszerzeń blokujących reklamy typu AdBlock. Dzięki niemu mogą odciąć się od narzucających się im ofert reklamowych i spokojnie np. obejrzeć sobie ulubiony film czy serial.

Według badań, jedynie 54% reklamy w sieci typu display jest zauważana przez internautów, choć te wyniki mogą być zawyżone. Przez to większość pieniędzy wydawanych na tego typu kampanie po prostu się marnuje. Na początku 2013 r. dla firm chcących ukazywać się w internecie, lecz nie zniechęcać tym samym potencjalnych klientów, pojawiła się nowa furtka w postaci reklamy natywnej. Czym ona dokładnie jest – o tym poniżej.

Reklama natywna, czyli z ang. native advertising, jest alternatywą dla tradycyjnej reklamy online (display). Nie posiada ona jednej, spójnej definicji – jedni nazywają ją artykułem sponsorowanym, drudzy – content marketingiem. Reklama natywna jest modułem reklamowym zaprojektowanym tak, aby gładko integrował się on z użytecznością serwisu. Wymusza ona na reklamodawcy integrację ciekawej treści z contentem marketingowym, zmieniając tekst reklamowy ze sprzedażowego w bardziej dziennikarski. Przekaz ma być nie tylko ciekawą, ale także wartościową częścią strumienia informacji kierowanego do potencjalnych klientów. Reklama natywna wymaga więc od swoich twórców większego zaangażowania w treść oraz wygląd, ale jednocześnie może przynieść lepsze rezultaty niż inne formy marketingu.

Reklama natywna powinna cechować się:

  • minimalizowaniem poczucia dyskomfortu podczas korzystania ze stron internetowych oraz serwisów,
  • zaadaptowaniem do wyglądu strony WWW lub innego contentu,
  • integralnością i spójnością z tą częścią contentu, którą interesuje się użytkownik sieci.

Ma być ona wydłużoną w czasie reklamą podprogową, którą odbiorca powinien rejestrować, lecz nie zdając sobie sprawy z tego, iż jest ona po prostu zwykłą reklamą. W założeniu jej twórców dla użytkowników sieci stanowi ona naturalną ścieżkę wykonywanych w internecie akcji, dostarczając im wartości dodane lub też zapewniając ciekawe wrażenia.

Wyróżnia się dwa typy reklamy natywnej:

  • marka jako pośrednik (okolicznościowe tworzenie wartościowych treści na miarę bieżących potrzeb marki),
  • marka jako wydawca (działania na większą skalę, polegające na długotrwałym tworzeniu oraz dostarczaniu ich przez markę).

Przykładami reklamy natywnej są też zdjęcia na Pintereście, wiadomości na Twitterze czy posty sponsorowane na Facebooku, które nie denerwują użytkowników tak jak display, ponieważ znajdując się wśród innych postów w naszym strumieniu nie narzucają się nam tak i jeżeli nie chcemy ich czytać, to po prostu je omijamy. Najważniejszą cechą, która łączy ze sobą różne odmiany reklamy natywnej jest wysoka jakość proponowanych treści. To właśnie ona podnosi skuteczność tego marketingu, która z dnia na dzień wzrasta, mimo iż ta forma reklamy daje konsumentowi większą możliwość zignorowania danej wiadomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.