Targi branżowe postrzegane są jako niezwykle efektywne narzędzie poszukiwania i pozyskiwania nowych klientów. Są również okazją do zaprezentowania własnej oferty, obserwacji trendów rynku i potrzeb ewentualnych klientów. Pozwalają też z bliska śledzić poczynania konkurencji i stosowane przez nią chwyty marketingowe. Aby obecność na targach przyniosła wymierne rezultaty, należy się do nich odpowiednio przygotować.
Dobry plan
Każdy przedsiębiorca powinien dopasować rodzaj imprezy, w której chce wziąć udział, do swoich oczekiwań. Kalendarz targów jest bogaty i dlatego nieprzemyślany wcześniej wybór może nie przynieść spodziewanych rezultatów. Warto dobrze się zastanowić, czy korzystniejszy będzie udział w targach organizowanych na skalę krajową, czy może w targach regionalnych, mniej konkurencyjnych. Bez względu na rodzaj wybranych targów, zawsze należy odpowiednio zaplanować swój udział.
Warto zadbać o plan działania w sytuacjach, których czasem nie da się przewidzieć, np. gdy stoisko znajdzie się w niekorzystnym miejscu. Należy wówczas od progu informować klienta o swojej obecności, np. poprzez rozdawanie ulotek. Trzeba zainwestować w balony z logo firmy czy banery reklamowe, aby stworzyć wyróżniające się z tłumu stanowisko.
Ważna jest prezentacja firmy w katalogu targowym, zawierającym niezbędne informacje o wystawcy. Katalog ułatwia uczestnikom targu odnalezienie interesującego ich stanowiska, a firmom umożliwia dotarcie do szerokiej grupy odbiorców.
Zdefiniowanie adresatów
Efekty udziału w targach zależą od właściwie określonej listy odbiorców, do której firma kieruje swoje działania. Jeszcze przed targami należy zaplanować listę gości i wysłać zaproszenia do klientów – zarówno starych, jak i nowych.
Cel
Należy wyraźnie określić cel obecności na targach. Pozyskanie nowych klientów, reklama nowego produktu czy usługi, zaistnienie na rynku czy przypomnienie się znanym już klientom.
Atrakcyjne stanowisko
Materiały promocyjne, kolorowe foldery, ulotki reklamowe i informacyjne to nie wszystko. Stoisko musi się wyróżniać spośród innych i przyciągnąć wielu klientów. Trzeba zadbać o dodatkowe atrakcje – jakiś pamiątkowy gadżet, konkurs z nagrodą czy obecność kogoś sławnego. Warto poprowadzić wykład branżowy, pokaz czy szkolenie. To na pewno zwróci uwagę potencjalnych nabywców.
Profesjonalna obsługa stoiska
Wybór odpowiedniego personelu do kluczowa kwestia. Trzeba postawić na ludzi kompetentnych w danej dziedzinie, potrafiących odpowiedzieć na wszelkie pytania zadawane przez klientów. Ważne są zdolności interpersonalne tych osób. Warto wybrać kandydatów komunikatywnych, uśmiechniętych i zaangażowanych. Nic tak nie odpycha klientów jak znużona i niedouczona obsługa.
Udział w targach branżowych jest ważnym sposobem dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Umożliwia swobodną obserwację kierunku rozwoju usług i działań konkurencji. Umiejętne wykorzystanie całego potencjału tkwiącego w targach może przełożyć się na poprawę wyników sprzedaży i tym samym wpłynąć na rynkowy sukces firmy.