Reklama pocztowa, zwana także direct mail jest formą promocji firmy i jej produktów, której podstawą jest przekazywanie informacji za pomocą poczty oraz innych doręczycieli. W ten sposób dociera się do ściśle wybranych odbiorców, którym dostarcza się m.in. katalogi, oferty, cenniki czy próbki reklamowe. Direct mail posiada własne pakiety reklamowe, czyli kopertę, list, ulotkę reklamową, kartę zamówień oraz drugą, opłaconą już kopertę zwrotną.
Wady i zalety
Największą zaletą reklamy pocztowej jest możliwość dotarcia do ściśle określonego kręgu odbiorców i wybranego segmentu rynku, w obrębie którego przedsiębiorstwo działa. Daje ona także możliwość bardzo dużej indywidualizacji przekazu. Niestety przy długotrwałej akcji reklamowej prowadzonej drogą pocztową oraz nadmiarze otrzymywanych przez potencjalnego klienta informacji istnieje ryzyko, że wybrani adresaci będą ignorować otrzymywane informacje.
Cel i efekty
Warunkiem skuteczności direct mail jest precyzyjne ustalenie listy odbiorców, do czego wykorzystuje się m.in. listy wyborców bądź książki telefoniczne. Żeby jednak reklama pocztowa była efektywna, firma musi zapoznać się z typami potencjalnych klientów, do których adresuje swoją reklamę, zaś ona sama musi być bardzo starannie przygotowana. Jej treść musi zawierać wyłącznie informacje interesujące oraz użyteczne z punktu widzenia odbiorcy listu, a także być napisana w zrozumiały, prosty sposób. Wysłana ulotka ma bowiem za zadanie przybliżyć odbiorcy dany produkt, także przedstawić sposób korzystania z niego. Warto również zadbać o zachęcającą oraz przyjemną dla oczu potencjalnego klienta kopertę, gdyż to od niej zależy, czy zdecyduje się on ją otworzyć, czy też nie.
Czy tego rodzaju sztampowa, nudna, bezbarwna i mało nowoczesna forma reklamy może przynosić zamierzone efekty? Tak, ta technika marketingowa oparta na bezpośrednim przekazie ma bowiem duże zalety:
- daje nadawcy pełną kontrolę nad prezentacją swojego komunikatu,
- wymaga niewielkich kosztów produkcji oraz dostarczenia go potencjalnemu klientowi,
- umożliwia precyzyjne dotarcia do ściśle określonej grupy docelowej, a także spersonalizowanie przekazu, ocieplającego kontakt z klientem,
- umożliwia przekazanie odbiorcy maksymalnej liczby informacji (tzw. medium niczym nieograniczone).
Do wad direct mail zalicza się to, że spora ilość osób nie lubi tego „zaśmiecania” skrzynek pocztowych i nie chce otrzymywać broszur, ulotek czy gazetek reklamowych.
Reklama bezpośrednia lepiej sprawdza się na rynku lokalnym, dlatego częściej wykorzystują je małe firmy. Reklama za pomocą direct mail nie jest może tak efektowna jak reklama w telewizji, lecz za to jest efektywna, szczególnie dostarczona w kopercie, budzącej ciekawość u odbiorcy. W dobie wszechobecnego internetu, telewizji czy citylightów nieco zapomniana i odstawiona do lamusa komunikacja pocztowa dziś znów zyskuje na popularności, zdobywając coraz większe znaczenie w docieraniu firmy na rynek konsumencki.