Rodzaje reklamy w TV

Television And Internet Production .technology And Business Conc

Reklama telewizyjna to bezdyskusyjnie najbardziej skuteczny rodzaj promocji produktów i marek. Przyczynia się do tego silne oddziaływanie perswazji w tego typu reklamach. Spoty telewizyjne nie są jedynymi formami reklamowania w TV. Poniżej przedstawiamy inne możliwości promowania produktów w telewizji.

Lokowanie produktu

Bardzo częstą alternatywą dla spotów i w dodatku mniej kosztowną jest tzw. lokowanie produktu (product placement). Ta forma reklamy objawia się umieszczaniem artykułów, najczęściej spożywczych w różnych programach śniadaniowych, serialach bądź innych programach rozrywkowych oraz podkreślaniu ich walorów lub rezultatów, jakie zapewniają wybierającym je w sklepie osobom. Nazwy produktów i nazwy firm najlepiej jest pokazywać w programach cieszących się popularnością widzów, dzięki temu producent usług lub artykułów będzie miał pewność skuteczności tej formy reklamy.

Za lokowanie produktu uznaje się też współpracę ze znanymi z telewizji ludźmi, którzy przyjmują zaproszenia od m.in. telewizji śniadaniowej, gdzie następnie wychwalają niesamowite cechy i zalety prezentowanych towarów wybranej marki, ukazując je tym samym w jak najlepszym świetle.

Product placement to również namawianie osób znanych ze świata kina, muzyki, sportu czy innej branży rozrywkowej do używania danej rzeczy, a następnie reklamowania jej, umieszczając logo wybranej firmy w formie tła dla wydarzeń dnia codziennego.

Sponsoring klasyczny

Można go rozpoznać po znanych już nam wszystkim słowach: „Na program zaprasza sponsor programu – producent produktów/marka…”. Sponsoring telewizyjny jest na ogół w miarę tanią i wyjątkowo skuteczną, a także atrakcyjną formą reklamy, która polega na promowaniu firmy poprzez upowszechnienie faktu jej zaangażowania finansowego w powstanie wybranego programu telewizyjnego. Koszt sponsorowania nie jest podawany w stałych kwotach i zależy od umowy z telewizją. Dzięki tej formie reklamy mamy pewność większej akceptacji widzów dla tego sposobu obecności reklamodawców w ich ulubionym programie telewizyjnym.

Sponsorski spot reklamowy umieszcza się na początku i na końcu sponsorowanego programu.

Produkty interaktywne

Jest to promowanie podczas programu telewizyjnego wybranej marki lub usługi przy wykorzystaniu niekonwencjonalnych działań marketingu mobilnego (telezakupy, podawanie kodu QR). Spontaniczność podejmowania decyzji podczas tego typu programów oraz kontakt z odbiorcą zwiększa skuteczność tych niezbyt kosztownych działań promocyjnych produktu.

Telewizja online

Promocja marki czy produktów oparta jest tu o wideo i odnosi spore sukcesy w skuteczności zwiększenia sprzedaży, nie obarczając producenta zbyt wielkimi kosztami.

Promocja produktu czy marki w reklamie telewizyjnej jest bardzo zyskownym posunięciem producentów towarów bądź usług. Reklama w TV ma olbrzymi zasięg oddziaływania, łatwo się ją zapamiętuje i aby być skuteczną, nie musi przybierać formy wyłącznie spotu, który generuje zwykle ogromne koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.