Reklama radiowa – czy wciąż przynosi efekty?

Young Woman Listening Radio

Bez dobrej reklamy nie ma biznesu, jak zwykło się mawiać. Każdy produkt, usługa, marka musi być w jakikolwiek sposób promowana, aby potencjalny konsument był świadom jej istnienia. Obecnie na rynku reklamy niezmiennie od kilku lat dominuje reklama internetowa. Uważana za niekończące się źródło dostępu do odpowiednio targetowanego odbiorcy, o szerokim spektrum działania. Nie zmienia to jednak faktu, że internet czy telewizja to nie wszystko.

Nie wspominając oczywiście o kosztach takich kampanii reklamowych. O ile w sieci można za powiedzmy przyzwoite i w granicach rozsądku pieniądze, zamieścić reklamę swojej firmy, o tyle telewizja pozostaje nielicznym. Koszty kampanii reklamowych w telewizji liczone są w tysiącach i setkach tysięcy złotych. Pozostaje oczywiście pytanie kogo na to stać – tylko duże koncerny i przedsiębiorstwa. Zwykły szewc czy mechanik zza rogu na taką reklamę już sobie nie pozwoli. Poza tym nie miałaby ona również sensu z punktu widzenia zasięgu prowadzonej przez niego działalności.

Trzecim, nieco mniej docenianym medium reklamowym jest radio. Już ponad 90 lat minęło od czasu, gdy na radiowej antenie została wyemitowana pierwsza reklama. Według przeprowadzonych badań przez Komitet Badań Radiowych w pierwszym kwartale 2014 roku okazało się, że radia słucha ponad 22 miliony Polaków i to codziennie. A średni czas spędzony przy odbiornikach radiowych wynosi średnio cztery i pół godziny. Najczęściej radia słuchamy w samochodzie w drodze do czy z pracy, czasami w pracy, ale również w sklepie, u fryzjera czy kosmetyczki. Chcąc czy nie do uszu mimowolnie docierają emitowane tam slogany reklamowe.

Reklama radiowa może być bardzo skuteczną drogą reklamy dla właścicieli przedsiębiorstw. Szczególnie dotyczy to firm, które działają na rynkach lokalnych, a szerokie spektrum reklamowe mija się z celem. Aby jednak mówić o skutecznej reklamie, należy poddać analizie kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest dobór odpowiedniej stacji radiowej. Jeżeli przekaz ma być skierowany do młodego słuchacza, raczej należy kierować się do stacji radiowych, które swój program mają skierowany głównie do takiego odbiorcy. Jeżeli reklama odjazdowej deskorolki trafi na antenę radia, gdzie głównie puszczane są wiadomości i audycje publicystyczne, to raczej nie trafi w gusta i preferencje słuchaczy.

Drugą kwestią jest oczywiście czas, w jakim reklama będzie emitowana na antenie radia. Największa słuchalność jest oczywiście w godzinach porannych, gdy ludzie jadą do pracy i w samochodzie słuchają radia. Słupek słuchalności również rośnie w godzinach popołudniowych, czyli po zakończeniu dnia pracy, jednakże jest on już nieco niższy od tych porannych.

Formy reklamy radiowej

Kolejną istotną kwestią jest liczba powtórzeń danej reklamy w ciągu dnia czy nawet godziny. Im częściej emitowany jest spot reklamowy, tym większe prawdopodobieństwo zapamiętania go przez słuchacza. Ale jak to ze wszystkim bywa, nie można również przesadzić. Zbyt częsta emisja może wywołać negatywne emocje u odbiorcy. Warto się zastanowić nad wykorzystaniem reklamy dźwiękowej w formie sponsoringu danego stałego elementu, na przykład pogody. W tym przypadku przed czy po każdej prognozie pogody będzie pojawiała się informacja na temat danej firmy.

Przekaz reklamowy wpadający w ucho

Ostatnia rzecz, w tym przypadku najistotniejsza, to sam przekaz reklamowy. Chodzi tu przede wszystkich o odpowiednie dobranie chwytliwego i łatwego do zapamiętania sloganu reklamowego. Należy pamiętać, że radio oddziałuje tylko na jeden zmysł odbiorcy, czyli słuch. Ważne jest, aby przekazywane informacje były krótkie, istotne i łatwe do zapamiętania. Przy kampaniach produktowych dobrze sprawdzają się piosenki reklamowe, które łatwo pozostają w pamięci.

Koszty emitowania reklam radiowych są różne i zależą od długości spotu reklamowego, częstotliwości jego emisji oraz czasu antenowego w trakcie którego są puszczane. Każda stacja radiowa ma swoje ceny, które również można negocjować. Warto przede wszystkim zapamiętać, że lepiej jest puszczać krótkie reklamy, ale z większą częstotliwością, niż na odwrót.

1 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.