Zgazu Tanoga, czyli kampania społeczna dla młodych kierowców

Spot Zgazu Tanoga

Atrakcyjne akcje marketingowe najczęściej kojarzą się ze spotami promującymi nowy super-produkt lub innowacyjną usługę. Będące niejako w opozycji (chociażby pod względem przekazywanych wartości) kampanie społeczne są z kolei bardzo często utożsamiane z mało interesującymi (wręcz nudnymi) lub opowiadającymi tragiczne historie przekazami, nierzadko proszącymi o pomoc. Ten, niesłuszny skądinąd, obraz próbują zmienić rozmaite akcje propagujące na przykład zdrowe nawyki żywieniowe, profilaktykę chorób przewlekłych czy bezpieczeństwo na drogach.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest szczególnym obszarem, na który wiele służb i podmiotów odpowiedzialnych zwraca uwagę. Jak wskazują statystyki, w 2014 roku sprawcami ponad dwudziestu procent wypadków byli ludzie w wieku od osiemnastego do dwudziestego czwartego roku życia – przyczyną niemal połowy zdarzeń była prędkość niedostosowana do warunków jazdy. Z myślą o propagowaniu bezpieczeństwa na drogach, agencja reklamowa John Pitcher wraz z Domem Produkcyjnym Panato.pl, na zlecenie Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach kampanii „Włącz myślenie”, wyprodukowały dwuminutowy spot, skierowany do młodych kierowców.

Wzorowany na znanym filmie „Karate Kid” spot, przedstawia Drogowego Mistrza ZEN Zgazu Tanoga i jego ucznia, młodego kierowcę, który jadąc samochodem łamie obowiązujące przepisy drogowe – przekracza dozwoloną prędkość, ignoruje znaki drogowe, rozmawia przez telefon prowadząc pojazd. Doświadczając tego na własnej skórze (był podwożony „na stopa”), Mistrz Tanoga postanawia nauczyć młodego kierowcę bezpiecznej jazdy samochodem. Oprócz przeprowadzenia treningu sprawnościowo-wytrzymałościowego, przekazuje mu prawdy i zasady, pozwalające bezpiecznie poruszać się po drodze: „bądź zawsze skupiony, nigdy nie zdenerwowany”, „powściągnij temperament”, „prawo sprzyja temu po prawej”, „szanuj innych na drodze – stracisz sekundę, ktoś zyska życie”, „okiełznaj swoją stopę: wolniej to nowe szybciej”. Po skończonym szkoleniu, uczeń zostaje namaszczony przez Mistrza, który następnie dalej idzie spełniać swoją misję.

Zachęcający do zachowania bezpieczeństwa podczas kierowania samochodem – poprzez wyrobienie odpowiednich nawyków, film zestawia doświadczenie i opanowanie Mistrza z brawurą, zniecierpliwieniem i brakiem pokory ucznia (w domyśle, młodych kierowców). Opublikowany na początku października tego roku, spotkał się on ze znakomitym przyjęciem ze strony internautów. Jak można było przeczytać, między innymi na stronie RBRD, w ciągu pierwszych dwóch dni od emisji materiału odnotowano ponad pół miliona wyświetleń oraz ponad siedem i pół tysięcy udostępnień na popularnym serwisie społecznościowym. W ramach akcji, prowadzone są również działania edukacyjne, skierowane do użytkowników social mediów. Z uwagi na tak duży i pozytywny odbiór, już teraz jest on określany, jako najlepsza i najbardziej kreatywna kampania społeczna w Polsce, zrealizowana w ciągu ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.