Advertainment

Czym jest advertainment? Termin advertainment (reklamo-zabawa, reklamo-rozrywka) to z języka angielskiego połączenie dwóch słów: advert – reklama oraz entertainment – rozrywka. Jest to połączenie przekazu reklamowego z zabawą, zatem advertainment to forma reklamy poprzez zabawę i humor. Realizowany w rozrywkowej formie bardzo często nie jest bezpośrednio związany z reklamowanym produktem. Poprzez swoją formę góruje nad standardową reklamą, ponieważ nie jest nachalny, a wręcz przeciwnie – potrafi bardzo przyciągnąć swojego odbiorcę humorem, a często również przekazem. Autorów tego typu reklam postrzega się bardzo często pozytywnie, ponieważ dostarczają rozrywki w przyjazny sposób.

Advertainment to również strategia marketingowa, która polega na stworzeniu fabuły, historii dla reklamowanego produktu. Ten sposób reklamy zapoczątkowany został poprzez producentów samochodów i uległ znacznym modyfikacjom. Niegdyś realizowany był poprzez krótkie, zabawne filmiki, a dziś wykorzystuje się nawet różnego rodzaju prezentacje multimedialne, mające na celu rozśmieszenie potencjalnego klienta. Poprzez gry i zabawy advertainment pozwala odbiorcom na naturalne zapoznanie się z konkretną ofertą danej firmy. Istotny jest fakt, że advertainment nie nakłania agresywnie swoich potencjalnych klientów do skorzystania z usług firmy, a w naturalny, zabawny i przystępny sposób pozwala poznać dany produkt czy też usługi.

Przykłady advertainmentu

Jednym z pierwszych przykładów zastosowania tej formy reklamy były krótkie filmiki reklamujące samochody marki BMW. Przykładowo, na jednym z takich filmików można było zobaczyć kierowcę jeżdżącego samochodem poprzez korytarz ustawionych na słupkach wazonów, wykonującego różnego rodzaju sztuczki, jak np. jazdę slalomem. Bez wątpienia elementem, który w tym przypadku przyciągał odbiorcę, była doza niepewności, czy któryś z wazonów nie zostanie stłuczony. Z kolei elementem humorystycznym mogło być zapalenie światła poprzez rozłożenie lusterka samochodowego czy też zatrzymanie się pojazdu w momencie, w którym jeden z wazonów zaczął się kołysać.

Innymi przykładami advertainmentu może być tzw. product placement, czyli popularne lokowanie produktu, które polega na umieszczeniu reklamowanego produktu w serialu, filmiku, książce czy też grze. Dosyć często można spotkać się z tym, że podczas rozgrywek można zobaczyć praktycznie realnie automaty vendingowe z napojami, samochody, buty, odzież czy nawet telefony. Można się tu odnieść chociażby do bardzo popularnej serii gier FIFA, gdzie na boiskach piłkarskich powieszone zostały banery sponsorów identycznie jak w rzeczywistości. Dodatkowymi przykładami tej formy reklamy mogą być gry wydane poprzez McDonald’s na konsolę GameBoy oraz wydana przez wojsko USA bezpłatna strzelanka America’s Army, która miała zachęcić odbiorców do dołączenia do wojsk amerykańskich. Pomysł może wydawać się absurdalny, ale ostatecznie wbrew licznym obawom i niedowierzaniom przyniósł oczekiwany skutek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.