Akcja IKEA Polska – influencer marketing

ricochet64/bigstockphoto.com

ricochet64/bigstockphoto.com

W sierpniu rusza nowa akcja marketingowa szwedzkiego giganta. IKEA planuje dwunastomiesięczne działania influencer marketingu. Do swojej kampanii zaangażowała Crazy Nauka, Marysię Górecką, Nishka oraz Red Lipstick Monster.

Zaplanowana strategia polega na wykorzystaniu w komunikacji osób znanych i opiniotwórczych, działających w internecie. Akcja będzie składała się z szeregu elementów, które mają rozpowszechnić IKEĘ wśród fanów i obserwatorów osób znanych z sieci. I tak meble i akcesoria z najnowszego katalogu pojawią się sesji zdjęciowej do książki Red Lipstick Monster. Nishka i Marysia Górecka umieszczą na swoich blogach serie wpisów przedstawiających jak urządzić pokój dla dziecka w zależności od jego wieku. Artykuły będą podparte psychologicznym uzasadnieniem wykorzystania poszczególnych rozwiązań oraz fotografiami zrobionymi w salonie IKEA.

Influencer marketing polega na wykorzystaniu influencerów – czyli  osób wpływających i kształtujących opinię swoich odbiorców. Obecnie internet i różnego rodzaju media społecznościowe są największym kanałem komunikacji, za pośrednictwem którego można dotrzeć do potencjalnych klientów. Działania takie są również skuteczniejsze od metod tradycyjnych, a to dlatego, że odbiorcy tych treści śledzą influencerów z konkretnych powodów – z sympatii, ze względu na wspólne zainteresowania, inspirowanie się nimi czy szukanie porad. Sieć jest jednocześnie największym zbiorem opinii i rekomendacji, więc to tam najczęściej zaglądają konsumenci, zanim zdecydują się na zakup czegoś konkretnego. Chcą uzyskać na ten temat najwięcej informacji oraz poznać zdanie osób, które z tego produktu już skorzystały. Dodatkowo influencer marketing pozwala na bezpośredni kontakt z klientami, a to z kolei umożliwia dostosowywanie oferty do ich potrzeb i oczekiwań.

Sam influencer natomiast jest nieocenionym źródłem informacji o tym, jak taki kontakt należy kreować, by był najskuteczniejszy. Jest on bowiem liderem w swojej dziedzinie, tzn. specjalizuje się w danej branży, dociera do określonej grupy wiekowej czy zawodowej, w związku z tym najlepiej zna sposoby dojścia do sprecyzowanego typu odbiorców. W połączeniu z wiedzą, doświadczeniem i działaniami prowadzonymi w ramach marketingu tradycyjnego, kampania taka przynosi zadowalające efekty.

Już od jakiegoś czasu IKEA prowadzi wielotorowe prace nad przygotowaniem i wdrożeniem tej akcji. Wszystkie te zabiegi nie mogą być bowiem chaotyczne i przypadkowe, ale dziać się w określonej kolejności i czasie. Agencja Hash.fm odpowiadająca za całość działań przygotowała plan współpracy z influencerami. Ich wybór również nie jest przypadkowy. Pozyskiwanie odbywa się po przejściu procesu przeszukiwania internetowych liderów opinii za pomocą specjalnego oprogramowania. Mogą oni również przesłać swoje pomysły na stworzoną specjalnie do tego celu skrzynkę pocztową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.