Audiomarketing

Aha-Soft/bigstockphoto.com

Muzyka ma ogromny wpływ na nasze zachowanie. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że jesteśmy w stanie przebywać dłużej, a nawet kupić więcej w sklepie, w którym jest dobra muzyka. Na tej podstawie powstał audiomarketing, czyli wiedza o dostarczaniu odpowiednio dobranej muzyki do konkretnych miejsc.

Na temat wpływu muzyki na klienta powstało wiele różnych badań. Co ciekawe, okazuje się, ze na decyzję klienta nie mają wpływu reklamy puszczane w mediach, a właśnie muzyka.  Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie wystarczy puścić obojętnie jaką muzykę. Musi być ona dostosowana do wnętrza i klienta, gdyż audiomarketing jest świadomym oddziaływaniem na konsumenta.

Audiomarketing powstał w 1944 roku w USA. W Polsce jest jeszcze dosyć nowym zjawiskiem. Pierwsze firmy zajmujące się tym, zaczęły powstawać w naszym kraju zaledwie 10 lat temu. Audiomarketing to swoisty rodzaj terapii muzycznej, który ma stworzyć przyjazny klimat w miejscu sprzedaży. Efekt ten otrzymuje się poprzez emisję odpowiednio dobranych, przygotowanych i sformatowanych utworów muzycznych. Łączy się je z odpowiednimi informacjami, komunikatami  reklamowymi, spotami oraz ogłoszeniami, których treść wpływa pozytywnie na podejmowane przez klienta decyzje o zakupie towaru. Audiomarketing często wykorzystywany jest jako główny przekaz o aktualnych produktach oraz pełni charakter nadrzędnego centrum informacyjnego.

Gdzie możemy spotkać się z audiomarketingiem? Najczęściej wykorzystują go markety i hipermarkety, galerie handlowe, hale targowe, sklepy i salony firmowe, a także obiekty wielkopowierzchniowe.

Jaki zatem muzyka ma wpływ na klienta w miejscu sprzedaży? Po pierwsze wpływa na doznania emocjonalne człowieka. Umiejętnie dobrana dociera do bodźców sensorycznych i pobudza konsumenta do głębszego myślenia. Po drugie znacznie poprawia percepcję i procesy pamięciowe, dzięki czemu klient zapamiętuje miejsce i wydarzenie. To z koli pozwala mu na odtworzenie tej sytuacji w przyszłości i zachęca go do ponownego odwiedzenia sklepu. Kolejna kwestia to pozytywne oddziaływanie, które towarzyszy konsumentom podczas zakupów. Bardzo istotne jest również to, że pozytywne brzmienia pozwolą nam zatrzymać klienta w miejscu handlowym znacznie dłużej. Z audiomarketingu warto korzystać w trakcie wydarzeń okolicznościowych, takich jak np. święta, gdyż właściwie dobrana muzyka buduje odpowiedni nastrój. Dodatkowo muzyka pełni funkcję relaksacyjną i odprężającą. Cisza w sklepie może być krępująca, a klient mieć wrażenie, że jest obserwowany przez personel.

Warto również wiedzieć to, że w audiomarketingu wykorzystuje się dwa główne rodzaje muzyki: muzykę komercyjną oraz muzykę royalty free, czyli bez opłat za publiczne odtwarzanie. Muzyka komercyjna, czyli wszystko to, co znamy i co jest dostępne publicznie w obiegu komercyjnym. Znajdziemy tu ogromny katalog nagrań tworzonych przez artystów od dawnych aż po współczesnych. Utwory te zgłoszone są pod ochronę prawną do OZZ – czyli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W Polsce są to: ZAiKS, ZPAV, STOART i SAWP. Musimy mieć na uwadze to, że muzyka komercyjna wykorzystywana w biznesie musi być legalna, a jej odtwarzanie w punktach handlowych wiąże się z ustawowym obowiązkiem posiadania licencji oraz wnoszenia opłat z tytułu publicznego odtwarzania utworów, do wspomnianych organizacji zarządzającymi prawami autorów, wykonawców i kompozytorów. Tak działa rynek muzyczny na całym świecie, także w Polsce.

Drugi wspomniany rodzaj muzyki odtwarzanej w sklepach, który zwalnia z opłat za publiczne odtwarzanie to tzw. muzyka royalty free, czyli dosłownie bez tantiem – opłat do OZZ-ów za publiczne odtwarzanie. Katalog ten jest mniejszy od zasobów muzyki komercyjnej, ale w obecnych czasach nie odbiega od niej jakością brzmienia i produkcji. Nie jest to jednak muzyka znana, gdyż nie jest dostępna za darmo publicznie.

Jaki rodzaj muzyki wybierzemy, zależy od wielu czynników – rodzaju działalności, grupy docelowej, a także naszego budżetu.

Firmy zajmujące się audiomarketingiem są w stanie przygotować indywidualną playlistę muzyczną i dźwiękowe materiały reklamowe, które będą stanowić spójną całość. Wybierając specjalistów w tej dziedzinie będziemy mieli pewność, że przekaz ten będzie odpowiednio dobrany do wizerunku marki, prowadzonej działalności i jej lokalizacji, charakterystyki produktów, grupy docelowej klientów, ich oczekiwań i potrzeb.

Na wybory i zachowania konsumencie ma wpływ nie tylko muzyka, ale także zapach. Jeśli do tego dorzucimy też bodźce wizualne, smak i dotyk, to wówczas osiągniemy najlepszy efekt sprzedażowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.