Rynek reklamy w Polsce w I kwartale 2019 r.

Starcom przedstawił dane, z których wynika, że na rynku reklamowym w Polsce odnotowano niewielki wzrost wartości, zaledwie o 0,1% w porównaniu do roku ubiegłego. W telewizji wydatki zmalały, wzrosły natomiast w kinach i Internecie.

Taki stan rzeczy dyrektor generalna Starcomu Magdalena Kolenkiewicz tłumaczy między innymi wysokim wzrostem odnotowanym w pierwszym kwartale 2018 roku. Nie bez wpływu pozostaje również okres wielkanocny, który nastąpił w tym roku dość późno. Dynamika wzrostu sektora marketingowego zależna jest też mocno od konsumpcji prywatnej, a ta ostatnio o zmalała. W okresie 2017–2018 r. to właśnie ten czynnik był głównym napędem wzrostu na rynku reklamowym. Widać również wyhamowanie krajowej gospodarki, jednak mimo to zaskoczył wzrost inwestycji, zamiast oczekiwanych 7,6% osiągnął 12,6%.
Zmalały wydatki poniesione na reklamy w telewizji, z 996 mln zł do 965 mln zł, co równe jest wartości 3,1%. Tym samym z 47,2 do 45,7% zmalał udział tego medium w rynku reklamowym. Starcom przedstawił również jak wyglądały inwestycje reklamowe w pierwszych miesiącach tego roku. Mimo styczniowego wzrostu o 3,2%, w lutym i marcu odnotowano spadek o kolejno 4,1% i 6,4%. Niski wynik marcowy przypisuje się późnym terminem świąt wielkanocnych, w wyniku czego świąteczne kampanie reklamowe ruszyły dopiero w kwietniu.

Jak dowiadujemy się z raportu w marcu, telewizje miały problem ze sprzedażą czasu reklamowego. Zmalały także wydatki na reklamę radiową, ze 163 mln zł do 160 mln zł. Ich udział w całym rynku reklamowym spadł z 5 do 4,7%. Tutaj również najgorzej wypadł marzec. W tym miesiącu nakłady na reklamy zmniejszyli producenci leków i farmaceutyków i firmy handlowe. Wzrost nakładów odnotowano wśród firm motoryzacyjnych – był on wyższy o 3 mln zł.

Zmniejszyła się także wartość reklam zewnętrznych – spadek wyniósł prawie 7%. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku reklam tranzytowych, z tym że tutaj spadek był większy, aż o 18,5%. Spadek jest wynikiem obniżenia ilości inwestycji przez firmy z branży telekomunikacyjnej. Wydatki na reklamę zwiększył jedynie Play, jednak był to wzrost niewielki.

Spadek inwestycji reklamowych widać w prasie. W magazynach mowa o spadku ok. 9,6%, w dziennikach spadek był podobny – o 9,4%. Wydatki na reklamy zmniejszyły firmy farmaceutyczne oraz działające w sektorze higieny i pielęgnacji. Na reklamę papierową niezmiennie najwięcej wydają Euro RTV AGD, Media Markt oraz Direct Group.

Wzrasta natomiast rynek reklamy internetowej. Nakłady na marketing zwiększyły się tu o 7,3 % w górę. Coraz więcej firm właśnie w sieci lokuje swoje reklamy, przenosząc je z gazet, telewizji i nośników zewnętrznych. Rosną również wydatki reklamowe w kinach, co przypisuje się wysokiej frekwencji. Tutaj największe nakłady odnotowano wśród firm sprzedających napoje i alkohole.

„Na resztę roku patrzymy z umiarkowanym optymizmem. Dobra passa polskiej gospodarki trwa, ale została w dużej mierze „skonsumowana” przez rynek reklamowy w ubiegłym roku” – podsumowuje Magda Kolenkiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.