Dotknąć dźwięku – kampania Polskiego Radia

Dotknąć dźwięku - kampania Polskiego Radia

W 2012 roku agencja Hypermedia Isobar osiągnęła to, o czym do tej pory można było tylko pomarzyć. Wykorzystując technologię druku 3D, zorganizowała na potrzeby Polskiego Radia jedyną w swoim rodzaju kampanię reklamową, podczas której każdy mógł dotknąć i na nowo doświadczyć dźwięku.

W połowie 2012 r. Polskie Radio rozpoczęło jedną z ciekawszych kampanii reklamowych w historii. Oparto ją na wyjątkowym pomyśle, który z początku wydawał się niemożliwy do zrealizowania. „Dotknąć dźwięku”, bo tak zatytułowany został ten projekt, bazował na technologii druku 3D, dzięki któremu można go było powołać do życia. Technologia druku 3D pozwoliła na stworzenie największej w Polsce bazy nagrań audio oraz wydrukowanie modeli 3D inspirowanych falami dźwiękowymi. Wśród tych wydruków zainicjowanych przez agencję Hypermedia Isobar znalazły się m.in. fragmenty historycznych przemówień. Do ich wykonania wykorzystano drukarki firmy Objet, które umożliwiają drukowanie za pomocą światłoutwardzalnych polimerów. Należy pamiętać, że stworzone za pomocą technologii druku 3D obiekty były jedynie pewną interpretacją fali dźwiękowej oraz jej przetworzeniem na formę przestrzenną. „Dźwięki” te powstały jako obrócenie wykresu fali wokół podłużnej osi, dzięki czemu nadano im objętość i wytworzono warstwa po warstwie.

Podczas zorganizowanego przez Polskie Radio niesamowitego wydarzenia każdy mógł sam dotknąć lub odsłuchać najważniejszych dźwięków XX wieku, które wydrukowano za pomocą drukarki 3D i wyeksponowano w gablotach. Znalazły się tam m.in. słowa Neila Armstronga wypowiedziane na Księżycu, sportowe poezje Tomasza Zimocha, polonez w wykonaniu Paderewskiego,a także słynne cytaty z Johna Kennedy’ego oraz Martina Luthera Kinga, jedyny zapis dźwiękowy głosu Józefa Piłsudskiego, ostatnie kazanie ks. Popiełuszki czy przemówienia Lecha Wałęsy i Jana Pawła II. Można było także poznać poszczególne historie wybranych dźwięków, skanując QR kod, który przekierowywał na specjalny microsite na portalu Polskiego Radia.

„Dotknij Dźwięku” stanowiła akcję promującą korzystanie z portalu PolskieRadio.pl, na której widnieje fenomenalna baza zasobów archiwalnych Polskiego Radia. Znajdują się tam najsłynniejsze, kultowe nagrania XX wieku udostępnione wirtualnie w sieci. Ta niezwykła kampania reklamowa Polskiego Radia to dowód na ogromny potencjał technologii druku 3D, dzięki któremu można zyskać olbrzymie zainteresowanie ze strony swoich odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.