Eventy promocyjne a zaufanie do marki

eventy

Polski odpowiednik eventu to po prostu wydarzenie promocyjne. Słowo to może się wydać zwyczajne, pospolite i to powód wprowadzania anglojęzycznego, emocjonalnego, dostrojonego do nowej rzeczywistości wyrażenia.

Wraz z odejściem starego porządku, pojawiły się nowe określenia, które powitały „event managera”, którego zadaniem jest przygotowywanie programów artystycznych, urządzanie imprez tematycznych i kontakt z mediami.

Event marketing to pojęcie w Polsce mało znane i kojarzone jest głównie z organizacją imprez, a nie jako forma promocji firm, marek, jako narzędzie sprzedaży i budowania trwałych relacji z markami. Obecnie występuje zjawisko oddalania się nadawcy od odbiorcy przekazów marketingowych. Dystans ten zwiększa się i dlatego firmy (marki) poszukują formy oddziaływania na konsumentów, która pozwoli na maksymalizację kontaktu z nimi.

Eventing jest na świecie jednym z największych i najatrakcyjniejszych kierunków rozwoju marketingu, a posługiwano się nim już w starożytności. Najbardziej spektakularnym przykładem mogą być igrzyska w starożytnej Grecji, w których brały udział setki tysięcy ludzi, a ich zadaniem było kreowanie wizerunku władców. Wykorzystanie imprez na potrzeby biznesu jest starą formą jak on sam. Event marketing dzięki organizowanym wydarzeniom wpływa na wybrane podmioty poprzez prezentacje własnych idei. Chęć oddziaływania na współczesnego konsumenta wymaga działań atrakcyjnych i często oferujących korzyści pozamaterialne. Podstawową dziedziną, z której korzysta się przy planowaniu i realizacji wydarzeń jest psychologia. Podstawą kreowania skutecznych eventów jest znajomość psychologii społecznej. Popularność tego narzędzia marketingowego sprawiła, że eventy możemy klasyfikować i dzielić na grupy.

Najbardziej rozpowszechnione są tak zwane special events, czyli imprezy okolicznościowe, imprezy rozrywkowe służące komunikowaniu się przede wszystkim bezpośrednio z klientami. To wszelkiego rodzaju imprezy promocyjne, imprezy sportowe, koncerty, bale albo otwarcia nowych obiektów. Eventy typu event marketing sponsorowany – sponsorowanie wydarzeń masowych i nagłaśnianych medialnie ma olbrzymie korzyści marketingowe dla sponsora. Największym zjawiskiem kultury masowej jest sport i wzbudza największe zainteresowanie sponsorów. Jest to szczególnie widoczne na ubraniach sportowców. Jednak nie daje to gwarancji pełnej kontroli i stymulowania właściwych komunikatów reklamowych. W dużych imprezach uczestniczy wielu sponsorów i czytelność przekazów reklamowych jest słabo czytelna.

Event marketing oddziaływuje również na branżę rozrywkową, turystykę, gastronomię dzięki imprezom w znanych miejscowościach rozwija się lokalna gospodarka.

Skuteczność eventu marketingowego jest uzależniona od pozycjonowania imprezy. Wydarzenie o określonym charakterze trafia do segmentu konsumentów, którym zainteresowany jest organizator. Branże wymagające bezpośredniego kontaktu konsumentów z oferentami jako najskuteczniejsze narzędzie promocji stosują eventy marketing. Jest to zauważalny trend na polskim rynku, ale jest ciągle jeszcze za mało doceniony.

2 Comments

  1. Marta

    Bardzo ciekawy artykuł! Event marketing od kilku lat przechodzi boom w Polsce, a organizacja różnego rodzaju imprez stała się coraz bardziej popularna. Podobnie jak firmowe imprezy, które warto organizować, aby zintegrować i zmotywować pracowników 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.