Reklamy z celebrytami – opłacalne czy nie?

ing

Celebryci w reklamach to przynajmniej w teorii świetny pomysł na wypromowanie jakiegoś produktu, firmy czy marki. Znana i lubiana przez wszystkich twarz znakomicie „sprzeda” produkt, pod warunkiem, że sam pomysł na kampanię reklamową będzie dobry. W historii reklamy znajdziemy sporo przykładów kampanii z udziałem celebrytów, lecz nie wszystkie z nich były udane. Najważniejsze w tego rodzaju kampaniach jest to, żeby osobowość marki była maksymalnie spójna z osobowością gwiazdy.

Wśród najmniej trafionych reklam ze znanymi osobami znalazły się:

  • Adam Małysz reklamujący herbaty Teekanne. Nieudany spot można było oglądać od grudnia 2010 r. Małysz próbował przekonywać, że „to jest moja herbata. Herbata to Teekanne.”. Niestety mimo iż ludzie mają bardzo pozytywne opinie o tym sportowcu, to jednak skoczek i imbryczek do herbaty pasowali do siebie jak kwiatek do kożucha. Małysz był w tej reklamie mało wiarygodny, nudny i w ogóle nie przekonywał. Lepiej by było, gdyby marka Teekanne wybrała inną twarz do reklamowania swoich produktów.
  • Inną reklamową kulą w płot okazała się kampania z udziałem kolejnej gwiazdy sportu – tenisistki Agnieszki Radwańskiej. Reklama piekarnika marki Amica, pod którą niejako podczepiono zdjęcie słynnej tenisistki do dziś wywołuje u odbiorców jedynie uśmiech politowania. Kampania reklamowa firmy Amica Wronki prowadzona w prasie, telewizji i internecie była promocyjnym pudłem. Obustronne porównanie sprzętu AGD do „inteligentnego stylu” gry Radwańskiej to stanowczo za mało, aby połączyć gwiazdę sportu z piekarnikiem.
  • Kolejną promocyjną wpadką był udział słynnej restauratorki Magdy Gessler w dwóch spotach firmy PPF Hasco-Lek, które promowały dwa produkty tej marki – Ulgix Trawienie i Ulgix Wzdęcia Max. Ta znawczyni dobrej kuchni kojarzona jest z dbałością o jakość spożywanego jedzenia. Stąd rozdźwięk, który wyniknął z tej kampanii: niesmak oraz wzdęcia biorą się z niezdrowego jedzenia, więc skąd u Pani Magdy wzięła się zatem niestrawność? Słynna restauratorka okazała sią w ten sposób mało wiarygodna, a reklamowany lek nie pomógł jej wizerunkowi.
  • Słynny prezenter Krzysztof Ibisz również ma na swoim koncie wpadkę związaną z reklamą, która do dziś jest mu wypominana. Ibisz od 2008 roku reklamuje szampon przeciwłupieżowy Head & Shoulders marki Proctor & Gamble. Wybranie tak kontrowersyjnej i wywołującej skrajne emocje osoby jak Krzysztof Ibisz już w samej teorii było nietrafionym pomysłem. Jego wygłupy w łazience wywołały jedynie falę przykrych komentarzy, ogólną wesołość u odbiorców i powstanie wielu pastiszowych filmików. Komunikat, który miał płynąć z tej kampanii reklamowej zniknął w cieniu wyrzeźbionej klatki piersiowej prezentera.

Przykładami skutecznych i opłacalnych kampanii reklamowych z celebrytami są te z udziałem:

  • Marka Kondrata w spotach promujących usługi ING Banku Śląskiego (do kampanii dołączył również znakomity Jacek Barciak, który był tą kropką nad „i”, przesądzająca o sukcesie marketingowym ING),
  • Borysa Szyca w reklamach dezodorantu Axe, gdzie za pomoca klikera liczył zalotne spojrzenia kobiet zerkających w jego kierunku,
  • Tomasza Kota reklamującego Netię od 2009 r.(wcielał sie w rozmaite postacie, np. hipnotyzera, dentystę, piłkarza, muchę, pacjenta czy głowę romskiej rodziny. Kreację tę stworzyła agencja Brasil),
  • Kuby Wojewódzkiego w spotach sieci Play (idealne zgranie dwóch kontrowersyjnych, odważnych i przebojowych osobowości – Play i Wojewódzkiego),
  • Szymona Majewskiego promującego nowy, odmłodzony dzieki niemu wizerunek PKO BP,
  • Krystyny Jandy – damy reklamującej kosmetyki z klasą marki Soraya.

Celebryci są najczęściej angażowani do promowania banków, proszków do prania, sieci komórkowych, kosmetyków czy produktów spożywczych. Aby kampanie te były skuteczne i przede wszystkim opłacalne (stawki celebrytów są coraz wyższe), muszą być oryginalne, pomysłowe, zaskakujące, a także urzekać luzem oraz humorem. Kreatywne podejście do wykorzystania znanej osoby w reklamie, dopasowanie osobowości oraz wizerunku celebryty do cech postaci czy roli kreowanej w kampanii, jak również połączenie inteligentnego poczucia humoru z dobrą egzekucją, na pewno uwieńczy sukces w postaci budowania pozytywnych skojarzeń z daną marką, co też przełoży się na zwiększenie liczby klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.