Influencer marketing

Bimbimkha/bigstockphoto.com

Bimbimkha/bigstockphoto.com

Influencer marketing jest dziedziną marketingu, która bazuje na rozpoznawalności i pozycji osób zaangażowanych w promocję. Influencer marketing (IM) przypomina marketing rekomendacji, chociaż koncentruje się jedynie na opinii wpływowych internautów (np. celebrytów, aktywnych użytkowników publikujących recenzję w porównywarkach cenowych).

IM wykorzystuje tendencje użytkowników internetu do sprawdzania opinii o produktach, usługach w mediach społecznościowych bądź blogach, aby kształtować decyzje zakupowe konsumentów. Według badań bowiem aż 90% konsumentów ufa wyłącznie rekomendacjom. Dlatego też w ostatnim czasie IM urósł w siłę, a jego skuteczność jest coraz większa.

Idea wykorzystywania czyjejś rozpoznawalności i wiarygodności w celu wpłynięcia na wzrost świadomości konsumentów lub częstotliwość stosowania produktów lub usług nie jest nowa. Stosowano ją już od kilku wieków, choć obecna forma opiera się na tym, iż ludzie funkcjonują również jako media.

Influencer w wolnym tłumaczeniu to przywódca opinii, osoba wpływowa. Może nim być bloger, vloger czy też właściciel popularnego konta w mediach społecznościowych bądź ekspert w danej dziedzinie, który dzieli się swoją opinią w internecie. Dzięki współpracy z influencerem przy promocji marki można zyskać przede wszystkim dużą wiarygodność jego komunikatów. Opinia takiej wpływowej osoby bowiem jest nie tylko bardziej autentyczna od tradycyjnych reklam, lecz owocuje większym zaangażowaniem odbiorców. Skuteczność IM oblicza się głównie poprzez liczbę kliknięć, odsłon, udostępnień.

IM nie jest zwykle drogą formą marketingu. Niektórzy blogerzy zapewne zgodzą się przedstawić dane produkty w zamian już za samą możliwość ich testowania. Jedynie partnerstwo z wpływowym twórcą wpisów o dużym zasięgu wiąże się z większymi wydatkami.

Zaletą IM jest to, że buduje on autentyczne więzi z marką, zdobywając przy tym nie tylko zainteresowanie, lecz także zaufanie konsumentów. Pociąga to za sobą zwiększenie świadomości marki, wzmożone zaangażowanie, większą konwersję, edukację odbiorców, nowe leady oraz zwiększoną sprzedaż.

Z zalet influencer marketingu korzysta obecnie aż 65 proc. marek, a zainteresowanie nim stale rośnie.

Influencer marketing nastawiony jest na komunikację nie z samymi konsumentami, a z osobami, które mają wpływ na ich decyzje zakupowe. Nie jest ważna forma komunikacji (wpis blogowy, vlog, recenzja), tylko influencer – osoba tworząca przekaz. Im większy jest jego zasięg oraz siła oddziaływania, tym lepsze efekty mogą przynieść działania marketingowe.

Znakomitym przykładem obrazującym mechanizm oraz skuteczność influencer marketingu jest firma NordicTraffic, która stworzyła teledysk World’s Largest Treadmill Dance wraz z 12 popularnymi youtuberami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.