Jak firmy promują się na Facebooku

Jak firmy promują się na Facebooku

Portal społecznościowy Facebook w Polsce stanowi dostęp do grupy już ponad dziesięciu milionów użytkowników. Są to dokładnie sprofilowani, potencjalni klienci dla firm, które chcą skorzystać z promocji swojej działalności w tym serwisie. Praktycznie co czwarty Polak aktywnie przegląda serwis, co sprawia, że ten portal społecznościowy stał się idealnym miejscem przekazu i nawiązania bliższych relacji z potencjalnym konsumentem.

Marketingowa moc Facebooka

Tym samym Facebook stał się bardzo atrakcyjnym miejscem, gdzie firma może promować swoją markę oraz docierać z informacją marketingową w błyskawiczny, praktycznie natychmiastowy sposób, do pożądanej grupy odbiorców. Przekazywane tu treści rozchodzą się niczym wirus, podawane dalej z „ręki do ręki” w postaci poleceń czy udostępnień. Tym samym przekaz reklamowy trafia precyzyjniej do wybranej grupy użytkowników, bo kto zna lepiej preferencje zakupowe i gusta danej osoby niż jego bezpośredni znajomy. Dodatkowo częściowo niwelowany jest problem tak zwanego spamu i szumu reklamowego, gdyż łatwiej zamyka się okienko reklamowe i ignoruje treści marketingowe w standardowej reklamie, niż pomija informację otrzymaną od własnego znajomego.

Polubienie przez jednego użytkownika danej marki czy postu opublikowanego przez określoną firmę, nie stanowi samo w sobie celu promocyjnego. Jest to jedynie element mechanizmu marketingu wirusowego, dzięki któremu znajomi znajomych widzą, co wzbudza zaangażowanie danej osoby, tym samym doprowadzając do dalszego promowania informacji w sieci.

Jak promować się na Facebooku?

Podstawą przebicia się w natłoku informacji zamieszczanych na Facebooku jest kontent. Czyli treść, jaka zostanie przez daną markę zamieszczona w sieci. Powinna ona być na tyle chwytliwa i angażująca uwagę, aby „zmusić” użytkownika do określonego działania. W jego zakres wchodzi przede wszystkim dzielenie się linkami pochodzącymi z danego fan page’a firmy oraz przyłączanie się do określonych akcji promocyjnych.

Firma musi sobie jednak zdawać sprawę, że zamieszczanie samych suchych informacji na swoim firmowym profilu nie przyniesie pożądanego skutku promocyjnego. Odbiorca jest znacznie bardziej wrażliwy na treści, które zawierają jakąś wartość dodaną. Może to być informacja o konkursie z nagrodami czy udostępnienie kuponów zniżkowych za wykonanie odpowiedniego zadania. Mogą to być również śmieszne obrazki, filmiki, które będą rozsyłane do kolejnych użytkowników.

Dodatkowym sposobem wsparcia działań marketingowych firmy na Facebooku jest program reklamowy Facebook Ads. Umożliwia on bardzo dokładne sprecyzowanie grupy odbiorców, do których trafi przekaz reklamowy. Profilowanie następuje według płci, wieku, zawodu, miejsca zamieszkania oraz już powiązanych z danym użytkownikiem treści marketingowych.

Przy korzystaniu z tak ogromnego potencjału reklamowego, jaki daje ten serwis społecznościowy, należy pamiętać, że każda publikowana tu informacja może wzbudzić zarówno pozytywne jak i negatywne odczucia wśród użytkowników. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na samą treść reklamy czy postu, jaka ma zostać udostępniona na firmowym fan page’u. Niewłaściwie dobrana może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny dla danej marki czy produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.