Jak nakręcić dobry spot reklamowy?

Spoty reklamowe

Reklama to najpopularniejsza forma promocji w różnego rodzaju dostępnych mediach. Jej najważniejszym kryterium jest skuteczność, przez firmy często utożsamiana wyłącznie ze wzrostem sprzedaży reklamowanych usług lub produktów. Jednak na tym skuteczność reklamy się nie kończy. Spoty reklamowe spełniają wiele innych funkcji, tj. uświadamiają istnienie marki, produktu lub usługi, informują klientów, kształtują wizerunek firmy i zapewniają lojalność klientów. Skuteczna reklama to nie tylko przekuty na zyski materiał promocyjny, to przede wszystkim możliwość zbudowania własnej marki i zdobycia zaufania klienta. Jak zatem przygotować spot reklamowy, który zwróci uwagę odbiorcy?

Tak naprawdę złotego środka nie ma. Spot reklamowy trwa zazwyczaj około 30 sekund i stanowi niemałe wyzwanie dla osób pracujących nad jego przygotowaniem, gdyż musi być unikalny, nowoczesny, śmieszny i skierowany do ogółu, ale zarazem z poszanowaniem tradycji, niewywołujący kontrowersji i zadowalający nawet wybrednych odbiorców.

Przede wszystkim krótko i na temat

Treść spotu musi być prosta i jednoznaczna. Nikt nie lubi skomplikowanych treści, przedłużających się w nieskończoność. Jasno sformułowany komunikat na dłużej zagości w pamięci odbiorcy. Warto stosować krótkie i lapidarne zdania, zawierające najistotniejsze informacje z punktu widzenia reklamowanego produktu.

Ciekawie, zabawnie i oryginalnie

Taki spot reklamowy na pewno wyróżni się spośród innych i sprawi, że reklamowany produkt zostanie zauważony. Nie warto jednak zanadto przesadzać i zaskakiwać, bo wówczas na pierwszy plan wysunie się sama forma, a nie treść reklamy. Dobrym przykładem jest reklama marki ŻUBR. Podana w lekkiej i zabawnej formie z wykorzystaniem gry słów przykuwa uwagę odbiorcy. Użyte w tego rodzaju reklamach zwroty z czasem wchodzą do języka codziennego odbiorców, osiągając niekiedy wartość porzekadła.

Istotne informacje

Spot reklamowy powinien skupić się na szczególnych informacjach o danym produkcie. W przypadku nowinek technicznych warto podać dane o unikalnych funkcjach, które mogą ułatwić życie. Reklamując leki na stres i poprawę nastroju, dobrym rozwiązaniem jest informacja, czy można po nich wsiadać za kierownicę.

Znana twarz

Twórcy reklam często angażują znane osoby (aktorów, sportowców), wzbudzające powszechne zaufanie bądź kojarzone w jakiś sposób z reklamowanym produktem, np. reklama napojów energetyzujących z udziałem bokserów.

Jasny przekaz

Choć to na pozór łatwe zadanie, niektórym producentom spotów reklamowych sprawia trudność. Chcąc wyróżnić swą reklamę, twórcy często sięgają po zbyt wymyślne formy, uniemożliwiające odbiór sensownych i istotnych informacji. Tak było z reklamami Mumio w Plus GSM. Choć reklamy te zdobywały prestiżowe nagrody i wyróżnienia, inspirowały inne firmy do tworzenia reklam z inteligentnym dowcipem, to z czasem zniechęcały widza, który ich zwyczajnie nie rozumiał.

Aby stworzyć skuteczny spot trzeba odpowiednio skojarzyć produkt, formę reklamy i grupę docelową.

2 Comments

  1. Elena

    Ciekawy i rzeczowy wpis, który zawiera wiele cennych uwag. Uważam, że w produkcji reklam z pewnością pomoże profesjonalna agencja marketingowa, która dysponuje zarówno odpowiednim sprzętem, jak i kompetentną kadrą profesjonalistów. Mój przyjaciel, który prowadzi swój biznes skorzystał w przeszłości z usług pewnego domu produkcyjnego – otrzymany film explainer video przeszedł jego najśmielsze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.