Prawie robi wielką różnicę – kampania marki Żywiec

Kampania reklamowa marki Zywiec

Tylko ciekawie zrealizowane kampanie reklamowe mają szansę zapaść swoim odbiorcom na długo w pamięci. Przykładem tego rodzaju kampanii jest ta zrealizowana w 2005 r. przez markę piwa Żywiec. Dzięki niej Żywiec zyskał tytuł Najlepszej Polskiej Marki Piwa i stał się najczęściej wybieranym przez Polaków złocistym trunkiem.

Potrzeba dużo kreatywności, aby wybić się na piedestał rozpoznawalności pośród licznych polskich i zagranicznych marek piwa. W 2005 roku ruszyła oryginalna i dziś określana mianem kultowej kampania reklamowa Żywca – „Prawie jak”. To hasło przewodnie zyskało ogromną popularność wśród odbiorców głównie za sprawą wyświetlanych w telewizji spotów oraz emisji w internecie. Co więcej „Prawie jak” weszło do potocznego języka polskiego i do dziś stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych haseł reklamowych w historii polskiej reklamy.

Rozpoczęta w maju 2005 roku kampania piwa Żywiec pod hasłem „Prawie jak” była realizowana w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, internecie oraz w outdoorze. Jej głównym celem było ukazanie niepowtarzalności i oryginalności smaku marki piwa Żywiec, które podkreślał widoczny we wszystkich tych przekazach symbol – ®, zastrzeżony tylko dla markowych wyrobów. Wszystkie spoty reklamowe kampanii „Prawie jak” bazowały na emocjach oraz poczuciu humoru odbiorców. Wśród licznych reklam telewizyjnych ukazały się m.in. te, w których można było zobaczyć porównanie sztucznego, białego niedźwiedzia z Zakopanego z niedźwiedziem Grizzly (spot „Prawie jak Grizzly”) czy „lot” za pomocą gry komputerowej porównany z prawdziwym lotem myśliwcem F-16. Porównania te ukazywały różnice między jakością, oryginalnością a jej namiastką, podróbką. Na zakończenie każdego filmiku reklamowego ukazywała się plansza, wykorzystywana również w outdoorze, na której widniał znak ® oraz kufel pełen piwa Żywiec. Miało to podkreślić niepowtarzalność smaku piwa Żywiec oraz nijakość innych marek piwa, które były „Prawie jak Żywiec”. A jak wiadomo „Prawie robi wielką różnicę…”.

Ówczesna kampania Żywca zrealizowana dzięki BTL i agencji reklamowej Just uplasowała tę markę piwa na piedestale w rankingu najlepszego polskiego złocistego trunku i dodała nową wartość do obrazu tej firmy, czyli najwyższą oraz potwierdzoną jakość.

2 Comments

  1. Tomek

    Czemu cały artykuł jest po polsku, a użyte jest tu obce słowo „outdoor”, które z tego co zrozumiałem zostało użyte za każdym razem w innym znaczeniu i chyba znanym tylko samemu autorowi artykułu?

    1. mocowom

      Ponieważ jest to termin specjalistyczny, który nie jest znany tylko autorowi artykułu, lecz jest powszechnie używany w branży reklamowej i zrozumiały dla osób, które się nią zajmują. Można by pisać „reklama zewnętrzna”, „nośniki reklamy zewnętrznej” itp., ale nie w każdym kontekście brzmi to dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.