Kontrowersyjna kampania American Apparel

American Apparel

Świat mody przyzwyczaił nas do reklam, na których widać niemal wyłącznie piękne, zgrabne i młode panie. Z tego kanonu „piękna” postanowiła wybić się w 2012 roku American Apparel, stawiając na modelkę o siwych włosach.

Znana amerykańska marka odzieżowa – American Apparel przyjęła dwa lata temu prostą strategię wypromowania swoich produktów. Postawiła na kontrowersję, zburzenie konwenansów, szok i przełamanie tabu, włącznie z wykorzystaniem odrobiny nagości i niedwuznacznej prowokacji. Kampania ta została okrzyknięta przez portale modowe w USA oraz Australii najbardziej kontrowersyjną kampanią reklamową w historii American Apparel. Zamieszanie wywołała siwowłosa, nieco niepozorna, choć przyciągająca wzrok kobieta promująca skarpety, rajstopy i bieliznę.

W swojej kampanii reklamowej z 2012 r. ta marka odzieżowa zza oceanu postanowiła wykorzystać wciąż niedoceniany potencjał starszych modelek, na których pokrytych zmarszczkami twarzach widnieje wypisana historia życia. Gwiazdą tamtej kampanii promującej nową linię ubrań marki American Apperel została siwowłosa modelka o imieniu Jacky. Był to jej debiut przed obiektywem, choć na zdjęciach tego wcale nie widać. Pozy Jacky były bardzo charakterystyczne dla marki American Apperel. Siwowłosa piękność niepewnie się uśmiechała, nieśmiało spoglądała, będąc przy tym bardzo naturalna. Fotografie wykorzystane do reklamy ubrań posiadały również subtelny erotyczny podtekst, elektryzując swoich odbiorców.

Na jednym zdjęciu Jacky pozuje w czerni, stylizowana na seksowną artystkę, na kolejnym przypomina nieco emerytkę na wakacjach ubraną w t-shirt, szorty i sandały, na innym zaś – prowokuje swoją pozą, mając wyglądające jednoznacznie rozchylone nogi.

Hasło tej kampanii oraz jednocześnie nazwa nowej linii odzieży – „Advanced Basics” (w wolnym tłumaczeniu – „Zaawansowane podstawy”) miały pokazać, że modnym można być w każdym wieku. Firma odzieżowa zdecydowała się na udział w tej kampanii Jacky, gdyż mimo swojego zaawansowanego wieku wciąż potrafi przyciągnąć uwagę swoim wyglądem. Zdjęcia z kampanii American Apparel, które obiegły cały świat z 2012 roku można było oglądać przede wszystkim na Facebooku. Udowodniły one, iż uroda oraz seksapil nie przemijają wraz z wiekiem.

To nie pierwsza tak kontrowersyjna i bardzo interesująca kampania reklamowa marki American Apparel. Wcześniej zaintrygowała ona swoich potencjalnych klientów umieszczeniem na zdjęciach promocyjnych transseksualnej modelki Isis King. Jej udział w kampanii podkreślało hasło: „Gay OK”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.