Marketing sportowy

Sport jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Nie warto zatem go lekceważyć, również pod względem marketingowym. W dobie, gdy coraz więcej osób rezygnuje z uprawiania sportu na rzecz siedzenia przy komputerze warto uparcie reklamować produkty oraz usługi związane z tym zajęciem za wszelką cenę. Na czym polega marketing sportowy?

Ten rodzaj marketingu to nic innego jak działania mające na celu wypromowanie różnych usług oraz produktów, które bezpośrednio związane są z jakąkolwiek dyscypliną sportową. Mogą to być karnety na siłownię, wydarzenia kolarskie, koszulki sportowe, maty do jogi albo przyrządy do ćwiczeń typu ciężarki. Każde działania reklamowe mające na celu popularyzować owe rzeczy to właśnie marketing sportowy.

Co ciekawe, jest on również wykorzystywany, kiedy chodzi o produkty, które nie do końca są związane ze światem sportowym (a czasami wcale). Wówczas do ich promowania wykorzystywani są często znani sportowcy. Czasem marka promuje się poprzez sponsoring drużyn sportowych. W tym przypadku chodzi głównie o to, by w świadomości odbiorców wypracować skojarzenie produkt-sport i zwiększyć w ten sposób sprzedaż, chociażby podczas ważnych wydarzeń sportowych. Jednym z lepszych przykładów może być promowanie marki piwa przez sławną osobę albo jako sponsora drużyny – wówczas w mózgu kibiców uciera się schemat mecz-piwo i właśnie po ten napój sięgają najchętniej, gdy w telewizji puszczany jest ważna rozgrywka.

Okazuje się, że poprzez pozorne dbanie o zdrowy styl życia i kondycję innych ludzi oraz promowanie sportu można zareklamować niemal każdy produkt – nawet taki, który ani ze sportem, ani ze zdrowiem niczego wspólnego nie ma. W każdym takim działaniu tak naprawdę chodzi o podniesienie sprzedaży i wypromowanie marki. Jednak większość takich reklam skonstruowana jest w tak sprytny i przystępny sposób, że dla odbiorców jest to doskonała zachęta do zakupu oraz skuteczne wpojenie przywiązania do marki. Marketing sportowy jest skuteczny, bo bazuje również na miłości do różnych dyscyplin sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.