Pinterest, czyli internetowa reklama wizualna

Pinteres

 

Portale społecznościowe bazujące na fotografiach jak Pinterest czy Instagram mogą w pełni zrealizować cele marketingowe danej firmy czy marki, bo jak wiadomo obraz potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów. Nic więc dziwnego w tym, że firmy produkujące lub sprzedające odzież i buty jako pierwsze zaczęły wykorzystywać tego rodzaju portale do komunikacji ze swoimi potencjalnymi klientami oraz fanami.

Jak wykazują badania ta forma budowy i promowania marki może podnieść zainteresowanie firmą oraz samą sprzedaż nawet o kilkadziesiąt procent. Choć w naszym kraju serwisy te nie są tak doceniane jak za granicą, to świat marketingu zauważył ogromny potencjał tkwiący w Pinterest i Instagramie.

W przeciwieństwie do Facebooka i Twittera, na których mamy do czynienia przede wszystkim z treścią pisaną, tu dominują obrazy i video. To właśnie przyczyniło się do coraz większej popularności, gdyż użytkownik zamiast męczyć się nawałem informacji może szybko skanować wzrokiem najważniejsze dla niego rzeczy. Działa to na zasadzie tablicy korkowej – potencjalny klient dzięki odpowiedniemu przyciskowi może „przypinać” interesujące go obrazki i filmy do odpowiednich tablic tematycznych na swoim profilu. Następnie może się tym dzielić z innymi użytkownikami, np. na Facebooku, Twitterze i blogu.

Marketingowa siła fotografii

Na portalach społecznościowych opartych na zdjęciach najbardziej mogą skorzystać firmy odzieżowe lub obuwnicze, gdyż klienci takich marek są wyczuleni na kreację wizualną, eksponującą dany produkt. Najważniejsze w tego rodzaju reklamach są jakość wykonania oraz przyciągający uwagę pomysł na użycie elementów graficznych w kampanii (outdoorowej, internetowej, prasowej). Fotografie przedmiotów danych marek umieszczane na Pinterest lub Instagram kreują potrzeby konsumentów, którzy po obejrzeniu tych zdjęć „zdają sobie sprawę”, że dany produkt będzie im potrzebny. Reklamy prezentowane są w postaci pinezek i wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, a także poszczególnych kategoriach. Dzięki zestawowi kilku prostych filtrów fotograficznych możemy uatrakcyjnić zdjęcia zrobione telefonem bez poprawiania ich w programie graficznym.

Od 2012 roku Pinterest jest najszybciej rozwijającym się portalem społecznościowym pod względem ilości użytkowników (80% to kobiety) oraz spędzania na nim czasu. Według najnowszych badań, przygotowanych m.in. przez Bizrate Insights aż 70% korzystających z portali zdjęciowych osób odwiedza je w celu znalezienia inspiracji zakupowych, z czego aż 69% kupuje lub zamierzało kupić daną rzecz. W porównaniu z Facebookiem wyniki te są wyższe o 30% czy nawet ponad 50%. Efektywność marketingowa portali bazujących na fotografiach wynika z możliwości dodania ceny produktu przedstawionego na zdjęciu.

Skuteczna budowa marki

Portale zdjęciowe stanowią istny raj dla firm, chcących zbudować i wypromować swoją markę. Tego rodzaju kanał jest idealny dla branż, których produkty klienci lubią oglądać (m.in. moda i uroda, szeroko pojęte kulinaria, produkty limitowane i robione ręcznie, dobra luksusowe). Obecnie w serwisach tych obserwuje się szybszy wzrost liczby kont niż w przypadku np. Facebooka na podobnym etapie rozwoju. Zanim jednak zainteresujemy się tą formą reklamy, powinniśmy zapoznać się, a następnie zastosować zasady Social Media. Należy tworzyć wartościowe treści, komunikować się z użytkownikami i na bieżąco aktualizować swój profil. Przykładami wykorzystania Pinerest lub Instagramu w marketingu są: konkursy, promocje, wideo edukacyjne, wystawianie opinii, inspiracje czerpane ze zdjęć, np. butów czy rekomendowanych hoteli.

Warto także pamiętać o tym, że samo pojawienie się danej firmy na serwisie zdjęciowym nie zagwarantuje sukcesów w sprzedaży. Musimy dbać o jak najlepsze efekty wizualne fotografii, używać zróżnicowanych filtrów, a także odpowiadać na posty oraz komentarze. Dzięki czemu taka platforma będzie służyć jako sposób kreowania nowego wizerunku firmy oraz bardzo subtelnego zaznajamiania internautów z wachlarzem usług danej marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.